Mail to...
+420 733 434 292
e-jizerky.cz
Specialista na ubytování v Jizerských horách
+420 733 434 292

Tipy na výlet

Zde jsme si pro vás připravili pár tipů na výlet, které rozhodně budou stát za to. 

Hora Jizera

Druhý nejvyšší vrchol českých Jizerských hor s výškou 1122 m.n.m. Na jejím vrcholu se nachází mohutný žulový skalní útvar nabízející překrásný výhled do všech stran. Na nižším vrcholu hory roste kleč. Vrcholové partie byly vyhlášeny státní přírodní rezervací nazvanou Prales Jizera a byl zde mírně omezen turistický ruch pouze na jednu přístupovou trasu.

(mapa)

Hora Jizera

Hora Jizera

Hora Jizera

Hora Jizera



Rašeliniště Nová louka a Šámalova chata

(mapa)

Údolní rašeliniště ve výšce 770 m n.m. při obou březích Blatného potoka. Oblast je vyhlášena státní přírodní rezervací. Rozsáhlé rašeliniště má typické zástupce jizerskohorské fauny a flóry - vyskytuje se zde například masožravá rosnatka okrouhlolistá, vzácné druhy pavouků nebo různé druhy ptáků.
Nachází se zde bývalý tzv. Panský dům, dnes Šámalova chata. Jedná se o pozůstatek po bývalé sklářské huti z 18. století. Poté co byla sklárna zrušena, byla majiteli pozemků přestavěna na lovecký zámeček. Po vzniku Československé republiky ho využívali vysocí státní úředníci, mezi jinými kancléř prezidenta Masaryka Přemysl Šámal. V těsné blízkosti Šámalovy chaty, jen pár metrů od rozcestí se zelenou, je po modré trase na levé straně umístěn Šámalův pomník, podle kterého se zámeček na Nové Louce jmenuje. Po roce 1989 byl objekt upraven jako penzion a restaurace.
Nová louka je hojně navštěvovaná v letním i zimní období. Stala se oblíbeným místem výletníků z širokého okolí. Je významnou křižovatkou několika turistických cest, cyklotras a v zimě běžeckých tras.

Nová louka a Šámalova chata v zimě

Blatný rybník, Nová louka a Šámalova chata -  letecký phled

 

Rozhledna Královka

(mapa)

Jedna z nejznámějších rozhleden v Jizerských horách, která se vypíná nad střediskem Bedřichov, na stejnojmenném vrchu (859 m.n.m.).  První dřevěná stavba byla postavena již koncem 19. století. V roce 1906 však byla po zničení postavená nová kamenná rozhledna. V roce 1934 byl k rozhledně přistaven rozlehlý horský dům.  Rozhledna je vysoká 24 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 102 schodů. Z rozhledny je překrásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou. Přístup k rozhledně je možný po značených turistických stezkách z Rýnovic, Janova n. N. a Bedřichova. Autem lze přes Bedřichov dojet až k rozhledně. Okolí rozhledy nabízí ideální podmínky pro těší turistiku a cyklovýlety. V zimě upravované běžecké stopy a v blízkém Bedřichově lyžařské sjezdovky.
https:www.hotelkralovka.cz/

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka

 Rozhledna Královka

Rozhledna Královka

 

Rozhledna Tanvaldský Špičák

(mapa)

Rozhledna na výrazném vrchu Tanvaldský Špičák (831 m.n.m.) byla postavená roku 1909 a o rok později byla přistavena turistická chata s restaurací. Dnešní podoba objektu je z roku 1930. V letošním roce (2009) oslaví rozhledna sto let. Jako sběratelská rarita je k tomuto výročí připravena zvláštní turistická známka. Vyhlídková věž nad chatou je vysoká 18 metrů a vyhlídková plošina je ve výšce 14 metrů. K výhledu je nutné vystoupat 69 schodů, odměnou je nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Černou Studnici, Ještědský hřeben a města rozkládající se v údolí pod vrcholkem. Vstupné na rozhlednu je 20 Kč, dítě do 125 cm zdarma. V případě, že by rozhledna byla zavřená, hezký výhled směrem k Josefovu Dolu a centrální části Jizerských hor vám poskytne skalní vyhlídka na východním okraji vrcholu Špičáku. Restaurace je v létě otevřena denně od začátku května do konce října. Zimní provoz začíná se spuštěním zimní sezony a zasněžením červené sjezdovky a trvá přibližně do Velikonoc.
Na vrchol Špičáku se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovou. Vrcholová stanice sedačkové lanovky stojí přímo u rozhledny. Z Jiřetína vede na vrchol také zelená turistická značka.
Tanvaldský Špičák je jedním z největších středisek zimních sportů v Jizerských horách.

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhledna Tanvaldský Špičák

 

Rozhledna Ještěd

(mapa)

Ještěd nejvyšší hora Ještědského hřbetu (1012 m. n. m.). Odedávna je považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberec, rozprostírajícího se pod ním. V roce 1737 byl poprvé na vrcholovém skalisku vztyčen kříž, první z řady křížů na Ještědu. Již roku 1847 byl na vrcholu této hory postaven domek, který sloužil jako občerstvovací stanice. Roku 1868 byl domek nahrazen kamennou chatou, vedle které v roce 1876 vyrostla 5 m vysoká vyhlídková věž. Ta však musela být záhy stržena. Stále větší nápor návštěvníků vedl k vybudování nové mohutné kamenné budovy s 23 metry vysokou věží, uzpůsobenou jako rozhledna. Slavnostní otevření této nové dominanty Ještědu se konalo 13. ledna 1907. Tato jedinečná stavba s bohatou historií bohužel ukončila svůj provoz tragicky, požárem 31. 1. 1963. Již po dvou letech byla zahájena stavba nové moderní budovy s věží vysokou 90 m podle návrhu architekta Karla Hubáčka. V roce 1969 za ní získal mimořádně prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.
Z vrcholu hory Ještěd se otvírá neomezený pohled na všechny světové strany. Její tvar i kultivovaný technicismus jedinečně reaguje na krajinný kontext, na kuželovitý vrchol hory, jemuž dodává elegantní aerodynamickou špičku.

Ještěd

Ještěd

Ještěd

Ještěd

 

Přehrada Josefův Důl

(mapa)

Jje nejmladší přehradou Jizerských hor. Byla postavena na řece Kamenici v letech 1976 - 82. Jejím hlavním účelem je akumulace vody pro vodárenské účely pro oblast Liberecka.
Zatopená plocha přehrady je 138 ha. Přehradu tvoří dvě sypané hráze o výšce 43 m a délce kolem 720 m. Hloubka je asi 44 m. Voda se ke zpracování na pitnou odvádí z přehrady 2,5 km dlouhou štolou v hloubce až 130 m pod zemí do úpravny v Bedřichově a dále pod zemí do Liberce.
Jako zásobárna pitné vody náleží celá přehrada do ochranného pásma a je v ní proto zakázáno koupání. Přesto je vítaným cílem turistů, díky krásnému okolí a upraveným přístupovým cestám nabízejícím ideální podmínky pro cykloturistiku.

Přehrada Josefův Důl

Přehrada Josefův Důl

Přehrada Josefův Důl na pozdim - letecký pohled

Přehrada Josefův Důl

Přehrada Josefův Důl

Přehrada Josefův Důl v zimě - letecký pohled


Jizerka

(mapa)

Osada Jizerka je dnes střediskem letní a zimní turistiky. Má silniční spojení se zbytkem Kořenova (konkrétně s Horním Polubným), v zimních měsících však bývá občas zcela odříznuta od světa sněhovými závějemi. Zástavba vsi je od roku 1995 chráněna jako vesnická památková rezervace.
Leží na Malé Jizerské louce mezi Vlašským a Středním jizerským hřbetem Jizerských hor ve výšce 862 m n. m., což z ní dělá nejvýše položenou osadu Jizerských hor.

osada Jizerka na podzim - letecký pohled

osada Jizerka

osada Jizerka

osada Jizerka

Pod Bukovcem

Jizera


Vyhlídka Čertovy kameny

(mapa)

Se tyčí nad horním tokem Kamenice. Podle legendy na skále pobýval a řádil čert. Jako důkaz měl na jejím temeni zanechat otisk zadní části svého těla. Když se čert vydováděl, přiletěl ohnivý pták, který rozházel kameny po širokém okolí. Dnes je místo upraveno tak, aby mohlo být bezpečně navštěvováno turisty. Je zde zábradlí a vyhlídková plošina, ze které uvidíte např. josefodolské údolí a hráz josefodolské přehrady a v případě dobré viditelnosti i Tanvaldský Spičák.
Vyhlídka je lehce přístupná po červené značce nebo po značení naučné Stezky Gustava Leutelta ze zmíněného Josefova Dolu.

Vyhlídka Čertovy kameny

Vyhlídka Čertovy kameny

Vyhlídka Čertovy kameny

Vyhlídka Čertovy kameny

Vyhlídka Čertovy kameny - letcký pohed podzim

Vyhlídka Čertovy kameny

Vyhlídka Čertovy kameny

Vyhlídka Čertovy kameny

Vyhlídka Čertovy kameny - letcký pohed zima


Protržená přehrada Bílá Desná

(mapa)

Protržená přehrada na Bílé Desné byla prohlášena za kulturní památku v roce 1996. Stalo se tak k 80. výročí protržení přehrady.
Byla budovaná od října 1912 do listopadu 1915 takže od dokončení až po její protržení uplynulo pouhých 10 měsíců. Zaplavila obec Desnou. V obci zahynulo 62 lidí, 33 domů zničila voda zcela a 69 bylo vážně poškozeno. V Desné je umístěn pamětní kámen, který tehdy přivalila voda. Protržená hráz se šoupátkovou věží dosud stojí. V podzemní štole do sousedního údolí, v současnosti uzavřené, je významné zimoviště netopýrů. Dosud zde bylo zjištěno 11 druhů.
Tato katastrofa na dlouhou dobu zastavila stavbu sypaných hrází ve světě. Přehrada nebyla nikdy obnovena a její trosky jsou dodnes mlčenlivým svědkem této tragédie.
Nyní je na místě bývalé přehrady vyznačena krátká naučná stezka s několika zastávkami. Přímo u přehrady je otevřeno malé občerstvení.

Protržená přehrada na Bílé Desné

Protržená přehrada na Bílé Desné

Protržená přehrada na Bílé Desné

Protržená přehrada na Bílé Desné


Rozhledna Císařský kámen

(mapa)

Rozhledna Císařský kámen se nachází ve Vratislavicích nad Nisou, na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 637 m. Vrch Císařský kámen je nejzápadnější částí Maršovické vrchoviny, jeho původním názvem byly Špičák nebo též Uhlířský vrch - název Císařský kámen upomíná na návštěvu císaře Josefa II. při jeho inspekční cestě v roce 1779, o čemž svědčí nápis na žulovém bloku pod rozhlednou.

Rozhledna Císařský kámen

Rozhledna Císařský kámen

Rozhledna Císařský kámen


Bedřichov

(mapa)

Bývalá sklářská osada na horním toku Bílé Nisy leží v horském údolí ve výšce 707 m.n.m. V současnosti je jedním z nejvýznamnějších center letní i zimní rekreace v ČR.
První písemná zmínka vztahující se k Bedřichovu pochází z roku 1598. V tomto roce podal sklářský mistr Peter Wander žádost k majiteli panství frýdlantského a libereckého, Melchiorovi z Redernu, o povolení pálení dříví a výroby skla na některém místě v jizerskohorských lesích. Žádosti bylo vyhověno a během následujících měsíců a let vznikla na horním toku Bílé Nisy sklárna, která dala základ budoucímu Bedřichovu. Zajímavou historickou památkou Bedřichova jsou zbytky renesanční sklárny z konce 16. století a kostel.
V zimním období můžete v oblasti Bedřichova využít dva lyžařské areály - přímo v obci areál Malinovka a 4 km vzdálený sjezdařský areál Severák nad obcí Hrabětice s dobře upravenými sjezdovkami. Je tady připraveno cca 130 km upravených stop pro běžecké lyžování. Ve stopách magistrály můžete procestovat celé Jizerské hory a dostanete se až do Nového Města pod Smrkem, na Jizerku nebo do Albrechtic. V letním období se tady nabízí možnosti turistiky a cykloturistiky. Bedřichov je významnou křižovatkou turistických cest a cyklistických tras. Můžete si tady také pronajmout tenisové kurty, vykoupat se v horských vodách přehrady Černá Nisa nebo přírodního koupaliště, popřípadě si zahrát bowling. V blízkém okolí se nachází i několik rozhleden.

Bedřichov

Bedřichov

Bedřichov

Bedřichov


Smržovka
(mapa)

Je město patřící do zóny pobytové rekreace chráněné krajinné oblasti Jizerských hor a spadá do české části Euroregionu Nisa. Přirozenou hranici mezi českou, německou a polskou částí ERN tvoří Jizerské a Lužické hory.
Jméno Smržovka město získalo po houbě smrži. První zpráva o městě pochází z roku 1568. Původně byla Smržovka střediskem lnářského a bavlnářského průmyslu, ale již v 16. století se začala rozvíjet sklářská výroba. Vznikající sklárny byly základem budoucího úspěchu jablonecké bižuterie.
Dominantou města je pozdně barokní kostel sv. Michaela Archanděla, který byl vybudován v letech 1765-1781 A.Schmidtem. Minulost města připomínají i secesní objekty na Malém náměstí. Technickou zajímavostí je kamenný železniční viadukt z konce 19. století, po kterém vede trať z Jablonce n. N. do Tanvaldu.
Smržovka svým návštěvníkům nabízí kvalitně značné turistické a cyklistické stezky na všechny světové strany s možností navštívení řady okolních rozhleden jako je Černá Studnice, Smržovka, Bramberk, Špičák. Horské cesty procházejí i státními přírodními rezervacemi, kromě rašelinišť se vzácným rostlinstvem jsou velmi cenná místa se zachovanými původními bukovými porosty či zbytky smrkového pralesa. Město lze považovat za středisko zimních sportů, přímo z města je nástup na lyžařskou magistrálu Jizerských hor a v okolí je řada lyžařských vleků i osvětlená sjezdovka. Smržovka se proslavila i jako město sáňkářského sportu, první sáňkářská dráha zde byla postavena již v roce 1912, současná závodní dráha pochází z let 1972-1975.

Smržovka - kamenný železniční viadukt


Blatný rybník

(mapa)

Blatný rybník je vodní nádrž v katastru obce Bedřichov (okres Jablonec nad Nisou), postavená na Blatném potoce necelý kilometr proti proudu nad jeho vyústěním do vodní nádrže Josefův Důl. Až do roku 1897 byla tato nádrž jedinou v Jizerských horách.
V oklolí rybníka se nachází řada turistických značených tras, po kterých se běhá mimo jiné tradiční dálkový závod na běžkách Jizerská padesátka, kdy závodníci přijíždějí k Blatnému rybníku ze směru od Nové Louky a pokračují dále na Kristiánov. Kromě zmíněných dvou směrů se ještě můžete odsud vydat rovnou do Bedřichova v Jizerských horách a nebo k Josefodolské přehradě.

Blatný rybník

Blatný rybník

Blatný rybník

Blatný rybník - ltecký pohled

 

Knajpa

(mapa)

Jedná se vlastně o malý kiosek zbudovaný v nadmořské výšce 996 metrů v Jizerských horách přímo na křižovatce turistických a běžeckých tras. V kiosku nefunguje elektřina, nicméně Vám vždy poskytne přístřeší a něco dobrého na zub. Vyhlášenou pochoutkou je chleba se sádlem a cibulí.

Knajpa

Knajpa

 

Vodopády Jedlová

(mapa)

Naučná stezka Jedlový důl je velmi krásná trasa podél vodopádů potoka Jedlová v přírodě velmi zajímavé jak z hlediska rostlinstva, tak živočišstva. Stezka je rozdělena do 5 základních částí, které tvoří: U Jedlí, Skalní výchozy, U černé tůně, Předěl a Vodopád Jedlové. Stezka vede po modré značce, začíná nedaleko nádraží ČD Josefův důl a končí tzv. mořskou cestou za vodopády Jedlové.

Vodopády Jedlová

Vodopády Jedlová

Vodopády Jedlová

Vodopády Jedlová

Vodopády Jedlová

Vodopády Jedlová

 

Přehrada Souš

(mapa)

Údolní přehrada Souš byla postavena roku 1915 na říčce Černá Desná. Její hráz je sypaná, vysoká 21 m a dlouhá 364 m. Vodní hladina zabírá plochu kolem 86 hektarů. Jméno dostala podle osady Souš, jejíž část se dnes nachází pod hrází.
Přehrada byla roku 1974 přeměněna na reservoár pitné vody pro Jablonecko, Tanvaldsko a Železnobrodsko. Koupání a rybolov jsou tady proto zakázány a okolí je přísně chráněno.
Kolem Souše vede opravená Soušská silnice, po které se mohou osobní automobily dostat přes Smědavu až do Bílého Potoka a Hejnic na druhé straně hor, ovšem jen během letní sezóny od května do října. V zimě je silnice uzavřena.

Přehrada Souš

Přehrada Souš

Přehrada Souš

Přehrada Souš

 
Rašeliniště Klečová louka

(mapa)

Státní přírodní rezervace v samotném srdci Jizerských hor. Skládá se ze dvou hlavních vrcholových rašelinišť, Velké klečové louky a Malé klečové louky.
Mimo těchto rašelinišť náleží k rezervaci i Smrčková a Jelení louka. Velká klečová louka se rozkládá na západním úpatí hory Jizera a pramení zde říčky Bílá Desná a Bílá Smědá. Na samém okraji rašeliniště je postavena vyhlídková věž s informačními tabulemi. Malá klečová louka se nachází o něco níže po proudu Bílé Smědé mezi řekou a tzv. Štolpišskou silnicí (silnička z Hejnic). Název obou lokalit vznikl díky hustému porostu klečí kosodřeviny na obou rašeliništích.
Velká klečová louka je z větší části porostlá klečí, odděluje vlastní rašelinné louky s jezírky a tůněmi. Malá klečová louka je téměř celá zarostlá klečí. Cenná je zejména vrchovištní květena s výskytem řady chráněných a ohrožených druhů. Žije zde i typická rašeliništní fauna bezobratlých zejména pavouků, vážek, střevlíkovitých brouků. Staví si zde svá hnízda čečetky horské.

Rašeliniště Klečová louka

Rašeliniště Klečová louka

 

Přehrada Černá Nisa

(mapa)

Přehrada je položená v lesnatém údolí říčky Černá Nisa nedaleko od Bedřichova. Je nejvýše položenou přehradou v Čechách.
Byla vybudována v letech 1902 až 1905 a rozloha činí kolem 42 hektarů. Hráz přehradní nádrže je zděná, vysoká 15 m a její délka je asi 340 m. Průměrná hloubka je asi 15 m. Voda se z přehrady odvádí podzemním potrubím podél levého břehu Nisy k elektrárně do dosti vzdáleného Rudolfova. Voda v přehradě je tmavá, do hněda zbarvená příměsemi rašeliny.
Přehrada je díky svému položení a okolní krajině vyhledávaným místem pro turisty. K přehradě a okolo přehrady vedou turistické a cyklistické trasy. V zimě upravované běžecké stopy.

Přehrada Černá Nisa

Přehrada Černá Nisa

 

Smědavská hora

(mapa)

Je 1083,9 m vysoká hora ležící v postranním výběžku Hejnického hřebene Jizerských hor. Hora je patrně nazvána podle řeky Smědé, která má jeden z pramenů v rašeliništích pod jižním svahem. Pod horou se nachází horská enkláva a chata Smědava. Asi 700 metrů jihovýchodně od vrcholu se rozkládá přírodní památka Vlčí louka. Na vrcholu se nalézá Borůvkový kámen, na kterém je umístěna schránka s vrcholovou knihou už z roku 1976.

Smědovská hora

Smědovská hora

Smědovská hora

 

Polední kameny

(mapa)

Polední kameny jsou vrcholové skalisko v Jizerský horách. Na samotném vrcholu se vyskytuje několik skalisek a samostatných kamenů. Při vrcholovém hřebeni rostou chráněné porosty jeřábu. Polední kameny jsou součástí Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny na území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Polední kameny

Polední kameny

Polední kameny

 

Frýdlantské cimbuří

(mapa)

Frýdlantské cimbuří je významná skalní skupina ve střední části hřebene Poledních kamenů v Jizerských horách. Název má připomínat podobnost skal s rozeklaným cimbuřím frýdlantského zámku. V okolí skal byla do roku 1999 stejnojmenná národní přírodní rezervace, dnes však je tato oblast částí NPR Jizerskohorské bučiny

Frýdlantské cimbuří na podzim

Frýdlantské cimbuří v zimě

 

Holubník

(mapa)

Holubník je hora ležící v Libereckém kraji ve středu Hejnického hřebene v pohoří Jizerské hory. Holubník je zpřístupněn červeně značenou turistickou stezkou spojující Ptačí kupy a sedlo Holubníku. Po severním úbočí vrcholu je vedena Štolpišská silnice, po jižním úbočí zase Nová cesta.


Holubník - letecký pohled


Centrum Babylon Liberec

(mapa)

Kromě hotelu a nabídky kongresových služeb, se jedná především o zábavní komplex v centru města Liberce o rozloze 30 000 m², který vznikl v roce 1997 přestavbou areálu bývalé textilní továrny Hedva. V areálu se nachází volnočasové aktivity, Hotel Babylon a kongresové prostory. Součástí centra je aquapark s laser show, lunapark, 4D kino, virtuální realita, indoor adventure golf, golfový simulátor, bowling ve stylu amerických 50. let nebo laser game a IQ park.

Centrum Babylon

Centrum Babylon

Centrum Babylon

Centrum Babylon

 

Muzeum výroby hraček

(mapa)

Pokud rádi poznáváte a objevujete nové věci, neměla by uniknout vaší pozornosti možnost navštívit naši továrnu, a proniknout tak do tajů výroby dřevěných hraček. Interaktivní exkurze, trvající cca 1 hodinu, Vás provede výrobou s více jak 100letou tradicí. Na vlastní oči spatříte historické stroje, dobové hračky i současnou výrobu.

 

Muzeum výroby hraček Detoa

Muzeum výroby hraček Detoa

Muzeum výroby hraček Detoa

 
Lanový park Artur

(mapa)

Lanový park s maximálním bezpečí pro malé i velké.

Lanový park Artur

Lanový park Artur

Lanový park Artur

 

Palace Plus

(mapa)

Palace Plus je největší prodejní centrum české bižuterie, ve kterém návštěvníci najdou přes pět tisíc druhů bižuterie, nabídku českého užitkového skla, tradiční skleněné ručně dekorované vánoční ozdoby a základní druhy volných perlí. Dále pak šperky Preciosa, šperky Granát Turnov a šperky z přírodních kamenů. V Palace Plus je trvale v provozu velká tvůrčí dílna pro děti i dospělé. Pro větší skupiny připravíme ukázky výroby lampových figurek a foukání a malování skleněných ozdob.

Centrum Palace plus

Centrum Palace plus

Centrum Palace plus