Mail to...
+420 733 434 292
e-jizerky.cz
Specialista na ubytování v Jizerských horách
+420 733 434 292
Zima v Jizerkách

Zimní Jizerky nabízí jak lyžování v mnoha větších či menších ski areálech, tak i, a možná především ideální podmínky pro běžkování.  Ať už jste úplný začátečník, zkušený sjezdař či milovník bílé stopy, v Jizerkách si přijdete na své. A pokud nepatříte ani jedné z výše uvedeného, určitě si užijete procházky či obyčejné koulování a stavění sněhuláků. Prostě zimní Jizerky jsou pro všechny a jsou opravdu nádherné.

Tímto, bychom Vám rádi doporučili pár nejznámějších míst, která opravdu stojí za to navštívit a poznat je na vlastní oči.

Dominanty zimních Jizerek

Ještěd
Těžko vybrat nejznámější dominantu Jizerek nežli Ještěd (1012 m) nejvyšší vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. Na jeho vrcholu se nachází známý televizní vysílač v technicistním architektonickém stylu, v dolní části vysílače se nachází hotel s restaurací. Na Ještěd vedou lanovky, na svazích je lyžařské středisko.
Skiareál Ještěd je moderní lyžařské středisko v dosahu liberecké městské dopravy s vynikající dopravní dostupností. (Český Innsbruck). V areálu jsou 2 čtyřsedačkové lanovky, 1 dvousedačková a 6 lyžařských vleků. Je jedním z nejmodernějších areálů v ČR, s velmi dobrou dostupností zvláště pro návštěvníky z Prahy a severní části Středočeského kraje.
Návštěvníci mohou pohodlně zaparkovat na z jedné poloviny krytém centrálním parkovišti s dostatečnou kapacitou, nebo využít některou z dalších odstavných ploch v areálu samozřejmě zdarma. Skiareál nabízí sjezdovky všech stupňů obtížností od náročných na severní straně až po lehké na prosluněné jižní straně. V areálu je v provozu sjezdovka F10 pro večerní lyžování. Pro začátečníky je k dispozici cvičiště Bucharka a další dvě cvičné louky přímo u konečné tramvaje. Na cvičné louce u konečné tramvaje je umístěn dětský park Snow Kidz s pojízdným kobercem, provázkovým vlekem, kolotočem a dalšími atrakcemi pro nejmenší návštěvníky. Samozřejmostí je rovněž kvalitní občerstvení ať už na každé sjezdovce, nebo v centrální samoobslužné restauraci se sociálním zázemím.

Ještěd v zimě

Jizerka
Druhou, bezpochyby ne méně známější dominantou je osada Jizerka v nadmořské výšce 862 m / mořem, nejvýše položenou osadou Jizerek. V minulosti se jednalo o centrum sklářství, nyní je to především ráj běžkařů mířících na Jizerskou magistrálu. V případě větší sněhové nadílky (a to bývá velmi často) počítejte s tím, že nemusíte do osady, ale ani z ní prostě nedostanete. Stejně tak dobře se oblečete, protože teploty tu dosahují rekordů v celé naší republice. Pod kopcem Bukovec, který je sopečného původu najdete také malebnou hospůdku Pod Bukovcem.

Jizerka v  zimě

Jizerská magistrála
Jizerská magistrála patří k nejoblíbenějším běžkařským trasám v republice. Chráněná krajinná oblast nabízí mimořádný zážitek rekreačním i závodním běžkařům, kteří si mohou vybrat z několika základních tras. K nejkrásnějším patří okolí Bedřichova, Kristiánova, Nové Louky, okolí Jizery, Smědavy a již výše zmíněné Jizerky. Magistrála je neustále upravována rolbami, takže na své si přijdou vyznavači klasiky, tak i bruslení.
S Jizerskou magistrálou se pojí nejznámější český lyžařský závod Jizerská 50 se startem a cílem na stadionu v Bedřichově, který je poctou obětem expedice při zemětřesení v Huascaranu. V dnešní podobě se jedná o více závodů s různou délkou pro různé kategorie, které začínají v pátek, pokračují v sobotu a končí hlavním závodem na 50 km v neděli.

Jizerská magistrála, v pozadí Hora Jizera

Šámalova chata
Další místem, které byste neměli minou je původní lovecký zámeček, který za první republiky užíval kancléř prezidenta T.G. Masaryka, dr. Přemysl Šámal, je Šámalova chata, lidově zvána Šámalka.
Šámalova chata se nachází u přírodní rezervace Nová louka nedaleko Bedřichova. Dnes slouží jako ubytování a velmi hojně navštěvovaná restaurace. O víkendech je prakticky nemožné si hned sednout, takže počítejte s tím, že si na volné místo chvíli počkáte. Pokud to ale vydržíte, můžete ochutnat výbornou domácí kuchyni.

Nová louka a Šámalova chata v zimě

 

Lyže a Jizerky
V Jizerských horách najdete velké množství větší, střední či menších ski areálů, takže si každý může vybrat dle svého gusta i umu.
Detailnější informace o ski areálech najdete zde .

Běžky a Jizerky
Jak už jsme se zmínili, Jizerky jsou pro běžkaře učiněným rájem. Mezi nejznámější běžkařské trasy patří páteřní Jizerská magistrála se všemi svými napojeními a odbočkami. Stav běžeckých tras, jejich údržbu, provoz či nástupní místa najdete zde.

Rozhledny v zimních Jizerkách
Pokud budete mít štěstí na slunečné počasí, určitě stojí vyrazit na některou z mnoha rozhleden, které se nachází na území Jizerek. Výhledy z některých jsou opravdu dechberoucí. Informace o rozhlednách spolu s jejich polohou, případně webovými stránkami najdete zde .