Mail to...
+420 733 434 292
e-jizerky.cz
Specialista na ubytování v Jizerských horách
+420 733 434 292

Rozhledny v Jizerkách


e-JIZERKY.cz

Rozhledna Slovanka
(mapa)

Rozhledna Slovanka je naše nejstarší železná rozhledna v Čechách. V roce 1887 ji společným úsilím vybudovaly tři sekce Německého horského spolku - jablonecká, janovská a hornokamenická.
V roce 1999 proběhla rekonstrukce a následně byla zapsána na seznam kulturních památek. Výška rozhledny je 14 m a poskytuje výhled na celé Jizerské hory, Krkonoše, Ještědský hřeben a Český ráj. Rozhledna je volně přístupná.
https:www.lucany.cz/turistika/rozhledna-slovanka/

Rozhledna Slovanka

Rozhledna Slovanka


Rozhledna Královka
(mapa)

Jedna z nejznámějších rozhleden v Jizerských horách, která se vypíná nad střediskem Bedřichov, na stejnojmenném vrchu (859 m.n.m.).  První dřevěná stavba byla postavena již koncem 19. století. V roce 1906 však byla po zničení postavená nová kamenná rozhledna. V roce 1934 byl k rozhledně přistaven rozlehlý horský dům.  Rozhledna je vysoká 24 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 102 schodů. Z rozhledny je překrásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou. Přístup k rozhledně je možný po značených turistických stezkách z Rýnovic, Janova n. N. a Bedřichova. Autem lze přes Bedřichov dojet až k rozhledně. Okolí rozhledy nabízí ideální podmínky pro těší turistiku a cyklovýlety. V zimě upravované běžecké stopy a v blízkém Bedřichově lyžařské sjezdovky.
https:www.hotelkralovka.cz/

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka na jaře

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka


Rozhledna Bramberk
(mapa)

Rozhledna Bramberk je jednou z typických rozhleden v Jizerských horách. Původní dřevěná rozhledna se tyčila na lučanským údolím již od roku 1889. Dnešní žulová rozhledna byla postavená roku 1912 na vrchu Bramberk na postranním výběžku Maxovského hřebene. Pod rozhlednou se krčí turistická chata s hospůdkou z roku 1892.
Rozhledna je 21 m vysoká a pokud rozhodnete zdolat jejích 87 dřevěných schodů, rozhodně nebudete litovat. Z rozhledny budete mít překrásný kruhový výhled, jak na blízké Jizerské hory a Krkonoše, tak i na protilehlý Černostudniční hřeben a celé město Jablonec nad Nisou.
Rozhledna Bramberk je přístupná po silnici od Horního Maxova.
Místo je významnou křižovatkou turistických cest. Na vrchol Bramberku vede 8 značených cest, které skýtají mnoho možností kombinací pěších výletů. V létě jsou okolní terény vhodné i k jízdě na kole.
https:www.lucany.cz/turistika/rozhledna-bramberk/

Rozhledna Bramberk

Rozhledna Bramberk

Rozhledna Bramberk podvečer


Rozhledna Tanvaldský Špičák
(mapa)

Rozhledna na výrazném vrchu Tanvaldský Špičák (831 m.n.m.) byla postavená roku 1909 a o rok později byla přistavena turistická chata s restaurací. Dnešní podoba objektu je z roku 1930. V letošním roce (2009) oslaví rozhledna sto let. Jako sběratelská rarita je k tomuto výročí připravena zvláštní turistická známka. Vyhlídková věž nad chatou je vysoká 18 metrů a vyhlídková plošina je ve výšce 14 metrů. K výhledu je nutné vystoupat 69 schodů, odměnou je nádherný kruhový výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Černou Studnici, Ještědský hřeben a města rozkládající se v údolí pod vrcholkem. Vstupné na rozhlednu je 20 Kč, dítě do 125 cm zdarma. V případě, že by rozhledna byla zavřená, hezký výhled směrem k Josefovu Dolu a centrální části Jizerských hor vám poskytne skalní vyhlídka na východním okraji vrcholu Špičáku. Restaurace je v létě otevřena denně od začátku května do konce října. Zimní provoz začíná se spuštěním zimní sezony a zasněžením červené sjezdovky a trvá přibližně do Velikonoc.
Na vrchol Špičáku se pohodlně dostanete lanovkou z obce Jiřetín pod Bukovou. Vrcholová stanice sedačkové lanovky stojí přímo u rozhledny. Z Jiřetína vede na vrchol také zelená turistická značka.
Tanvaldský Špičák je jedním z největších středisek zimních sportů v Jizerských horách.
http://www.tanvaldskyspicak.cz/

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhledna Tanvaldský Špičák

Rozhledna Tanvaldský ŠpičákRozhledna Ještěd
(mapa)

Ještěd nejvyšší hora Ještědského hřbetu (1012 m. n. m.). Odedávna je považován za jednu z hlavních dominant severních Čech a za symbol města Liberec, rozprostírajícího se pod ním. V roce 1737 byl poprvé na vrcholovém skalisku vztyčen kříž, první z řady křížů na Ještědu. Již roku 1847 byl na vrcholu této hory postaven domek, který sloužil jako občerstvovací stanice. Roku 1868 byl domek nahrazen kamennou chatou, vedle které v roce 1876 vyrostla 5 m vysoká vyhlídková věž. Ta však musela být záhy stržena. Stále větší nápor návštěvníků vedl k vybudování nové mohutné kamenné budovy s 23 metry vysokou věží, uzpůsobenou jako rozhledna. Slavnostní otevření této nové dominanty Ještědu se konalo 13. ledna 1907. Tato jedinečná stavba s bohatou historií bohužel ukončila svůj provoz tragicky, požárem 31. 1. 1963. Již po dvou letech byla zahájena stavba nové moderní budovy s věží vysokou 90 m podle návrhu architekta Karla Hubáčka. V roce 1969 za ní získal mimořádně prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.
Z vrcholu hory Ještěd se otvírá neomezený pohled na všechny světové strany. Její tvar i kultivovaný technicismus jedinečně reaguje na krajinný kontext, na kuželovitý vrchol hory, jemuž dodává elegantní aerodynamickou špičku.
https:www.rozhlednajested.cz/

Ještěd

Ještěd

JeštědRozhledna Černá Studnice
(mapa)

Kamenná rozhledna Černá Studnice s turistickou chatou na nejvyšším vrchu Černostudničního hřebene (869 m. n. m.) byla postavená roku 1905.
Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 26 m. Nahoru vede celkem 91 schodů. Prosklenými dveřmi vstoupíte do čtyřech ochozů věže, z kterých budete mít výhled na celý Jablonec, asi tři čtvrtiny Liberce, celý Ještědsko-kozákovský hřbet, významné části Jizerských hor a Krkonoš a dále také Český ráj s Troskami, Bezdězem a Ralskem.
Je-li rozhledna zavřená, částečný výhled lze získat z 50 m vzdálené skály, která byla již v roce 1885 upravena na vyhlídkový prostor. Nedaleko chaty se také nachází zbytky malé botanické zahrady.
Na Černou Studnici se dá dojet autem z obce Dolní Černá studnice. Na kole nebo pěšky se na rozhlednu dostanete prakticky ze všech stran.
https:cernastudnice.eu/

 

Rozhledna Černá Studnice

Rozhledna Černá Studnice

Rozhledna Černá Studnice

 


Rozhledna Císařský kámen
(mapa)

Rozhledna Císařský kámen se nachází ve Vratislavicích nad Nisou, na stejnojmenném vrchu v nadmořské výšce 637 m. Vrch Císařský kámen je nejzápadnější částí Maršovické vrchoviny, jeho původním názvem byly Špičák nebo též Uhlířský vrch - název Císařský kámen upomíná na návštěvu císaře Josefa II. při jeho inspekční cestě v roce 1779, o čemž svědčí nápis na žulovém bloku pod rozhlednou.

Rozhledna Císařský kámen

Rozhledna Císařský kámen

Rozhledna Císařský kámenFrýdlantská rozhledna
(mapa)

Zděná vyhlídková věž vybudovaná na Frýdlantské výšině severně od Frýdlantu, města ve Frýdlantském výběžku Libereckého kraje. Na tomto místě byla na konci 19. století vybudována dřevěná vyhlídková věž, která ovšem neodolala zdejším klimatickým podmínkám a na počátku 20. století muselo dojít k jejímu stržení. Roku 1907 ji nahradila věž zděná o výšce 20,8 metru s vyhlídkovým ochozem ve výšce 18,6 metru. Ta návštěvníkům sloužila až do závěru šedesátých let 20. století, kdy došlo k jejímu uzavření pro turisty a do roku 1979 sloužila k přenosu televizního signálu a k navádění dopravních letadel. Následně proběhla rekonstrukce rozhledny a od roku 1982 opět slouží turistům.
https:www.mesto-frydlant.cz/cs/turista/zajimavosti-a-cile-ve-frydlantu/rozhledna-frydlantska-vysina.html


Rozhledna Nisanka
(mapa)

Jedna z nejmladších rozhleden Jizerských hor se nachází se v Nové Vsi nad Nisou a jedná se o rozhlednu kombinovanou s telekomunikační věží.  Věž je vysoká 35 m a ochoz se nachází ve výšce 24 m Rozhledna je pojmenovaná po řece Nise, která nedaleko pramení.
http://www.rozhledna-nisanka.cz/


Rozhledna Petřín Jablonec
(mapa)

Rozhledna a restaurace Petřín se nachází na v jižní části města Jablonec nad Nisou. Bohužel restaurace i rozhledna samotná jsou již několik let uzavřené, takže obdivovat se jí můžete jen zvenčí.


Rozhledna Štěpánka
(mapa)

Kamenná novogotická rozhledna na vrchu Hvězda v západních Krkonoších, na Příchovickém hřebeni. Nachází se v katastrálním území Příchovice u Kořenova, obec Kořenov, okres Jablonec nad Nisou. Rozhledna je 24 m vysoká. Z rozhledny je pěkný výhled na Krkonoše, Jizerské hory, ale i Zvičinu, Mužský, Bezděz, Ralsko a Lužické hory. Zaparkovat se dá kus od rozhledny, pak už musíte po svých. Nedaleko rozhledny je se nachází chata Hvězda s útulnou restaurací.

Rozhledna Šťěpánka

Rozhledna Šťěpánka

Rozhledna Šťěpánka

Rozhledna Šťěpánka

 

Rozhledna Smrk
(mapa)

Původní dřevěná stavba, od roku 2003 pak 23 metrů vysoká ocelová rozhledna  se nachází na nejvyšší hoře české části Jizerských hor. Krásnou procházkou se k ní dostanete po turistické trase z lázní Libverda.

Rozhledna Smrk - letecký pohled


Rozhledna Světlý vrch
(mapa)

Úplně nová dřevěná rozhledna se nachází na na vrcholu Světlý vrch nad obcí Albrechtice v Jizerských horách. Horní část rozhledny svým tvarem tak trochu připomíná ptačí hnízdo. Na rozhlednu se můžete vydat kdykoliv, protože je otevřená celoročně. Parkoviště se nachází asi 1 km pěšky od rozhledny.

Rozhledna Světlý vrch

Rozhledna Světlý vrch

Rozhledna Světlý vrch

Rozhledna Světlý vrch

Rozhledna Světlý vrch

 

 

 

 

 

 

e-JIZERKY.cz