Mail to...
+420 733 434 292
e-jizerky.cz
Specialista na ubytování v Jizerských horách
+420 733 434 292

O Jizerkách

e-JIZERKY.cz

 

Jizerské hory zkráceně nebo spíše hovorově Jizerky jsou nejseverněji položeným pohořím v naší republice. Rozkládají se mezi Krkonošemi a Lužickými horami a jejich severovýchodní část s nejvyšší horou (Wysoka Kopa 1 127 m n. m.) zasahuje na polské území.
Nejvyšším vrcholem české strany je Smrk (1 124 m n. m.), nadmořské výšky přes 1 000 m dosahuje ještě řada dalších vrcholů. Centrální část Jizerských hor má charakter náhorní roviny, v jejíchž depresích vznikly rašelinné horské louky a rašeliniště a pramení zde řada vodních toků. Na okrajových partiích a na hřebenech vznikly mrazovým zvětráním žulového podkladu bizardní skalní útvary, kamenná moře a divoká skalnatá údolí, kterými potoky a říčky peřejemi a vodopády překonávají velké převýšení z náhorních plání do podhůří. Zachovala se zde mimořádně hodnotná unikátní území s přirozenými společenstvy. Jsou to například nejrozsáhlejší porosty bučin v Čechách a unikátní společenstva otevřených rašelinišť s glaciální flórou a faunou. Romantické pohledy a tichá nostalgie přitahují návštěvníky po celý rok.

Co Vám Jizerky mohou nabídnout?

Především krásnou přírodu po celý rok. Ať už jarní, kdy se se vše probouzí po zimě, po ní letní plnou vůní lesa a hub, podzimní plnou barevného listí, a nakonec i barvu bílou, kdy vše je pokryté sněhem.
Vidíte, že ať už si vyberete jakékoliv roční období, nemohou Vás Jizerky nikdy zklamat.


Jarní Jizerky jsou vlastně takové vstávání přírody. Jakmile sleze sníh a vyjde sluníčko, vše se začíná zelenat. Ptáci začínají zpívat, květiny jdou pomalu ale jistě do květů. Toto období je vhodné především pro pěší turistiku, protože na hřebenech může být někdy ještě pěkná vrstva sněhové pokrývky. Určitě je ale také nutné při výletech počítat s tím, že jarní deště jsou relativně časté a vydatné.

Jaro v Jizerkách - pohled na Josefův Důl, v dálce pak Tanvaldský Špičák

 

Letní Jizerky Vám nabídnou nespočet turistických stezek a cyklistických tras. Krásné vyhlídky, které z nich uvidíte, Vám jistě zůstanou dlouho v paměti. Mezi nejznámější výletní místa patří samozřejmě hora Jizera, osada Jizerka, vysílač na Ještědu, Šámalova chata na Nové louce, Protržená přehrada a spousty rozhleden, z kterých budete mít nádherné výhledy. A nesmíme zapomenout také na houbaře, protože Jizerky patří mezi vyhlášená místa.

Léto v Jizerkách - pohled na Blatný rybník poblíž Nové louky

 

Podzimní Jizerky, to je jedna barevná paleta malíře. Nespočet barev, do kterých se barví listy stromů, jarní mlhy a podzimní sluníčko, které sice už nehřeje tak jako v létě. V pozdních podzimních měsících můžete klidně počítat s tím, že vyrazíte na podzimní výlet a vrátíte se ze zimního.

Podzim v Jizerkách - pohled z Jizery, v dále Souš

Zimní Jizerky nabízí výborné podmínky pro všechny milovníky různých zimních radovánek. Ať už jde o kilometry běžeckých tras přímo na Jizerské magistrále a v jejím okolí, ale i oblíbené sjezdovky pro vyznavače lyžování či snowboardingu. Mezi nejznámější patří Liberecký Ještěd, Tanvaldský Špičák nebo sjezdovky v Bedřichově.

Zima v Jizerkách - v dálce Jizera

Tak to by bylo o ročních obdobích v Jizerkách. Kromě lyžování, běžkování, procházek či cykloturistiky Vám mohou Jizerky také nabídnout další aktivity - bobové dráhy, jízdy na koních, lanové parky, ferraty, bike park na Tanvaldském Špičáku návštěva Liberecké Zoo či botanické zahrady, návštěva známého Aquaparku Babylon a mnoho a mnoho dalších atrakcí.

O Jizerkách - aktivity

Mezi nejznámější turistická centra Jizerek patří bezesporu Bedřichov, Liberec, Albrechtice v Jizerských horách, Frýdlant, Hrádek nad Nisou, osada Jizerka a na rozmezí Jizerek a Krkonoš pak také Kořenov. Mezi méně známější střediska pak můžeme zařadit například Josefův Důl, Kryštofo údolí, Desnou, Janov nad Nisou, Hejnice, Raspenavu, Nové Město pod Smrkem nebo lázně Libverda.

O Jizerkách - turistická centra


e-JIZERKY.cz